Seomodi Logo Yeni

Sizin için En iyisi Hangisi? SEO’mu Google Ads’mi Tercih Edilmeli?

[rank_math_breadcrumb]
SEO'mu Google Ads mi

SEO'mu Google Ads mi?

“SEO” ve “Google Ads” terimlerini muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur, ancak bunlar aslında ne anlama geliyor? Ve işletmeniz için hangisi doğru? Bu makalede, SEO ve Google Ads arasındaki farkları inceleyecek ve hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız.

SEO’mu Google Ads mi? Cevabını keşfetmiş olacaksınız.

SEO'mu Google Ads mi

SEO Nedir?

Web siteniz için trafik oluşturmak istediğinizde iki ana seçeneğiniz vardır: arama motoru optimizasyonu (SEO) veya Google Ads. Ama hangisi sizin için doğru? Buna karar verirken müşterilerimizden ve deneyimlerimizden kısaca bahsetmek istiyorum. Müşterilerimiz ile SEO hizmeti ve çalışmalarına başladığımızda onlara SEO dışında, Google Ads reklamlarını öneriyorum. Müşterilerimizin çoğu belli bir bütçe ayırarak Google Ads ile de çalışmaya başlıyoruz. Bu sayede çok daha hızlı dönüşler alıyoruz. Unutmayın ikisinin de avantajları ve dezavantajları var. Konumuzda kısaca değindik…

Seo Hizmeti için bizimle iletişime geçebilir ve konumuzu inceleyebilirsiniz.

SEO, web sitenizi ve içeriğinizi arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda görünecek şekilde optimize etmekle ilgilidir. Sonuçları görmek zaman ve çaba gerektirdiğinden bu uzun vadeli bir strateji olabilir. Ancak doğru şekilde yapılırsa SEO, sitenize trafik çekmede son derece etkili olabilir.

Google Seo Nasıl Çalışır? Konumuza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Öte yandan Google Ads, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarına ve internet üzerindeki diğer web sitelerine reklam yerleştirmenize olanak tanıyan bir tıklama başına ödeme reklam kampanyasıdır. Bu, kampanyanızı başlattıktan sonraki saatler içinde sonuçları görmeye başlayabileceğiniz için trafik oluşturmanın daha hızlı bir yoludur. Ancak SEO’dan daha pahalı da olabilir.

Google Ads Reklamları Nedir?

Google reklamları, web sitenizi tanıtmanıza yarayan, web sitenize yeni ziyaretçiler kazandırmanıza yardımcı göstergelerdir.

google ads nedir?

Web sitenize yeni ziyaretçiler kazandırmak için, web sitenizin birinci sayfasına Google reklamları ile yer alabilirsiniz. Bu, web sitenizin üstünde görünen ve ziyaretçilerin Google’a girip sorgulamasına neden olur. Ayrıca, Google reklamlarının sonuçları raporlanabilir ve durumunuzu iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

SEO ve Google Ads Kampanyalarının Farkı Nedir?

İşletmenizin küresel veya yerel bir kitleye hitap ediyorsa, SEO’yu tercih edin. SEO, web sitelerinin arama motorlarında öncelikli olarak listelenmesini sağlar. Sonuç olarak, daha fazla ziyaretçiye ulaşmanıza yardımcı olur.

Google Ads ise, hedef kitlelerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlar. Web sitelerine ilginizi çeken kelimelerde reklam verirsiniz ve bu kelimelerden ziyaretçi çekersiniz. Örneğin; “Vantilatör fiyatları” gibi. Google Ads ile yapacağınız kampanyalarda, kelime seçimi ve reklamlarınızın görünürlüğünü artırarak daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Ancak, bu kampanyalarınızı sürekli olarak güncellemelisiniz. Aksi takdirde, etkili bir şekilde çalışmayacaktır.

İşletmeniz İçin SEO ve Google Reklamları Arasında Nasıl Seçim Yapmalısınız?

Bir işletme için SEO ve Google reklamlarının neye göre seçim yapılacağı sorusunu sormak iyi bir başlangıç olacaktır. Her ikisi de farklı avantajlar sunar. Öncelikle, SEO daha uzun vadeli bir çözümdür ve belli bir zamanda gereken miktarda trafik getirebilir. Aynı zamanda, arama motorlarındaki organik arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmekte avantaj sağlayacaktır.

Google reklamlar ise, daha hızlı sonuç alma noktasından tercih edilebilir. Burada amaçlanan hedefe kolayca erişmek mesela anahtar kelime cümlesiyle alakalıdır. Diğer önemli bir avantaj ise insanlar siteyi türkçe değil de başka bir dil kullanarak aratabiliyor olmasıdır. Bunun avantajı ise farklı müşteri portföylerinize daha hızlı erişmek olarak düşünülebilir. 

SEO ve Google Reklamlarının Faydaları ve Dezavantajları

SEO ve Google Ads’in avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. SEO’nun artıları ile başlayalım. Ana avantajı, arama motoru sonuçlarından ücretsiz organik trafik elde etmenizdir ve bu, web sitenizin görünürlüğü ve sıralaması üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, iyi hazırlanmış bir SEO kampanyanız varsa, sitenize düzenli bir alakalı trafik akışı sağlayabilir.

SEO’nun dezavantajı, web sitenizin arama motoru sonuçlarında sıralanmaya başlamasının zaman almasıdır (bazen birkaç aya kadar), ayrıca SERP’lerde rekabetçi kalabilmek için içerik oluşturmaya ve optimize etmeye kaynak ayırmanız gerekir.

Öte yandan Google Ads, tıklama başına ödeme kampanyalarıyla hızlı sonuçlar sağlayabilir; ancak gerçek sonuçlar görmek istiyorsanız iyi planlanmış bir bütçeye ihtiyacınız vardır. Bir diğer avantajı da yatırım getirinizi artırmaya yardımcı olan demografi, konum ve ilgi alanları gibi hedefleme seçeneklerine erişebilmenizdir. Dezavantajı mı? Muhtemelen sizinle aynı anahtar kelimeler için teklif veren rakipleriniz olacaktır, bu nedenle maliyetler hızla engelleyici derecede pahalı hale gelebilir.

Paylaşım yapma zamanı: Yazımızı beğendiyseniz başkalarının da keşfetmesini sağlar mısınız?

Haber Bültenimize Üye Olabilirsiniz

Güncellemeleri hemen alın.

Diğer Yazılarımız

Ücretsiz Seo Raporu

Bizimle iletişime geçin. Sitenizi analiz edelim ve fiyat bilgisi ile size geri dönüş yapalım. 

Paket fiyatımız yoktur. Fiyatlarımız sitenizin durumu ve yapılacak işlerle birlikte çıkarılmaktadır.

7.999₺’den başlayan fiyatlar için bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Seo Raporu

Seo Raporunuz için sizinle iletişime geçilecektir. Lütfen gerekli bilgileri doldurun.