Seomodi Logo Yeni

Örnek SEO Çalışması: Örneklerle SEO Nasıl Yapılır?

[rank_math_breadcrumb]
Örnek Seo Çalışması

Örnek SEO Çalışması

Örnek Seo çalışması, örneklerle SEO temellerini anlatmaya çalıştık. Yazımızda konunun detaylarını bulabilirsiniz. Web siteniz için SEO yapmak istediğinizde, doğru araçlara ve bilgilere sahip olmanız önemlidir. Bu makalede, SEO’nun nasıl yapılacağını örneklerle görebilmeniz için size örnek bir SEO çalışması sunacağız. Sitenizin sıralamasını ve otoritesini iyileştirmek için rakip analizi ve anahtar kelime araştırması gibi araçları nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Ayrıca, harika içerik oluşturma ve geri bağlantılar oluşturma konusunda size ipuçları vereceğiz. Haydi başlayalım!

Google’da üst sıralara çıkmak konumuzu mutlaka okuyun uzmanlık seviyeniz için iyi bir konu.

İçerik Tablosu

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO, arama motorlarında önemli bir yere sahip olabilmek için sitenizin web sitesi içeriğini arama motorlarına uygun hale getirmeye yönelik çalışmalardır. Arama motorlarında önemli bir yere sahip olabilmek için sitenizin web sitesi içeriğini arama motorlarına uygun hale getirmek zorundasınız. Bunun için bir SEO çalışması yapmanız gerekiyor.

SEO, Türkçe karşılığıyla arama motorlarında önemli bir yer edinen kelime ya da kelime gruplarıdır. Bu terim, ilk olarak 1990’larda kullanılmaya başlanmıştır. O dönemlerde Yahoo! ve AltaVista gibi arama motorlarında başarılı olabilmek için web sitesi içeriğini bu arama motorlarına uygun hale getirmek zorundaydınız. Daha sonra Google, bu sektörde önemli bir yere sahip olmuştur.

Günümüzde ise SEO, arama motorlarında önemli bir yere sahip olabilmek için sitenizin web sitesi içeriğini arama motorlarına uygun hale getirmeye yönelik çalışmalardır. Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için yapmanız gereken; arama motorlarında çok aranan kelimelere sahip olmanız, bu kelimelere uygun içerikler hazırlamanız, backlinklerinizin güçlü olması gibi etkenlerdir.

SEO çalışması yaparak arama motorlarında yükselebilir ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Bunun için bir SEO uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Bizimle çalışmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. SEO Hizmeti ve SEO danışmanlığı için doğru adres SEOmodi

Örneklerle Seo Çalışması

SEO Yapmak İçin Araçlar

Örnek seo çalışması için en önemli adımlardan biri kesinlikle seo araçlarını bilmek olacaktır. Bedava ve ücretli Seo araçları mevcuttur. Örnek Seo çalışmamızda bu araçları anlatmaya gayret gösterdik. Unutmayın hepsi ayrı bir temel konudur. 

SEO’nuzu geliştirmek için kullanabileceğiniz bir dizi araç ve teknik vardır. Bu bölümde, en önemlilerinden bazılarına göz atacağız.

Mutlaka Search Console aracını kurmanızı öneriririz. Bir firma ile çalışırken ilk yaptığımız aşamalardan biri budur.

Screaming Frog programını internetten indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Arama pazarlaması seni stresli mi yapıyor? Bu araç yardım etmek için burada. Screaming Frog’un SEO Spider, web sitesi URL’lerini taramayı, SEO’yu analiz etmek için önemli öğeleri eklemeyi ve tespit edilen sorunları düzeltmeyi sağlar, yorucu uzun bir süreci basitleştirir. Bazı öğeler, kırık bağlantıları bulma, çoğaltılmış sayfaları keşfetme ve site görselleştirme oluşturma gibi işlevleri içerir.

Bizim sevdiğimiz şey: Arama motoru pazarlaması karmaşıktır. Screaming Frog, potansiyel sorunları işaretleyen otomatik URL analiziyle bunu kolaylaştırır ve sizi basit düzeltmeler eklemeye davet eder.

URL yapınızı kontrol etmek için ahrefs kullanabilirsiniz. Gerekli tüm bağlantıları kurduktan sonra arama motorlarında ilginizi çeken anahtar kelimeleri arayarak arama sıralamasını kontrol edebilirsiniz.

Bir blogunuz varsa, müşterilerinizle etkileşim kurmak için tasarlanmıştır ve bu yüzden de sosyal ağları ihmal etmeyin.

Öncelikle anahtar terimlerinizi belirlemeniz gerekir. Bunlar, insanların ürününüzü veya hizmetinizi ararken kullanması muhtemel sözcükler ve ifadelerdir. İşletmeniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olması için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra bunları hedefleyen içerikler oluşturmanız gerekir. Bu içerik yüksek kaliteli ve hedef kitlenizle alakalı olmalıdır. Ayrıca, yüksek kaliteli sitelerde konuk yazıları yayınlayarak ve diğer saygın web sitelerinden geri bağlantılar oluşturarak sitenizin otoritesini artırabilirsiniz.

Chrome’da kullanabileceğiniz üç eklentiyi size söyleyelim.

Keywords Everywhere programı tarafından Google’da gösterilen anahtar kelime için üç farklı bilgi türü vardır: aylık arama hacmi, tıklama başına maliyet ve Google Adwords rekabeti. Bu eklenti yüklü olduğunda, Google Anahtar Kelimeler ve açık tarayıcı sayfası arasında geçiş yapmaya gerek kalmadığından, bu eklenti sayesinde istediğiniz anahtar kelime bilgileri hemen önünüzde olacak. Sonuç olarak, sekmeler arasında geçiş yapmak yerine, web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

SimilarWeb, her bir web sitesi için trafik ve önemli metrikler sağlayan bilinen bir eklentidir ve kullanıcıların bir web araması sırasında bir tıklama ile herhangi bir web sitesi için istatistikleri ve taktikleri görüntülemesine olanak verir. Bu eklenti hem farklı pazar trendlerini araştırmak isteyen kişiler için hem de yeni ve etkili SEO taktikleri arayanlar için yararlıdır.

Website Seo Checker: Gerçekten ihtiyacınız olan bir program diyebiliriz. Özellikle etiketleri kontrol etmek için harika bir uygulama onpage için harika bir çözüm.

SEO İçin Rakip Analizi

Örnek Seo çalışması: bir diğer adımda rakibi tanımaktır. Bunun için öncelikle arama motorunda rakiplerinizin anahtar kelimelerini keşfedebilirsiniz. Daha sonra içerik incelemesi yaparak rakiplerinizin toplam kaç kelime yazdığını, video içerik oluşturup oluşturmadığını, resim ve infografik kullanıp kulanmadığını ve ayrıca maddeler halinde yazı yazıp yazmadığını kontrol edin.

Rakip analizi yaparak, onların SEO stratejilerini çözüp, kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin; rakip sitelerin anahtar kelimelerini inceleyerek, bu anahtar kelimeleri kullanarak sitenizi optimize edebilirsiniz. Aynı şekilde, backlink profillerini inceleyerek onlarla rekabet etmeye çalışabilirsiniz.

https://ahrefs.com/backlink-checker buradan rakip backlinklere göz atabilirsiniz. Ya da Semrush gibi araçlarla inceleyebilirsiniz.

Ayrıca https://www.r10.net/ incelerseniz alternatif araçları bulabilirsiniz.

SEO İçin Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Örnek Seo Çalışması için bir önemli adımda budur. Şimdi sıra SEO çalışmalarınıza hangi anahtar kelimeleri dahil etmeniz gerektiğini bulmaya geldi. Hangi anahtar kelimelere odaklanmanız gerektiğini belirlemek için bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

İlk adım, konuyla ilgili anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmaktır. Sorguya dayalı anahtar kelime fikirleri oluşturmak için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı veya KWFinder gibi araçları kullanabilir ve ardından bu anahtar kelimeleri SEO çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime listenizi oluşturduktan sonra, arama hacimlerine, rekabet düzeylerine ve alaka düzeylerine göre bunları tek tek analiz edebilirsiniz. Bu, içerik oluştururken hangi anahtar kelimelerin hedeflenmeye değer olduğunu önceliklendirmenize yardımcı olacaktır. İlgili uzun kuyruklu ifadeleri de dikkate almak önemlidir çünkü bunlar genellikle daha kolay sıralanır ancak eşit miktarda arama trafiği potansiyeline sahiptir.

SEO İçin İçerik Yazma

Örnek Seo çalışması için gerçekten kilit noktasına… Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan ve hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri belirledikten sonra, bir sonraki adım bu anahtar kelimeler için optimize edilmiş içerik oluşturmaktır. SEO dostu içerik yazmak göz korkutucu görünebilir, ancak öyle olmak zorunda değil.

Önemli olan, faydalı ve bilgilendirici içerik oluşturmaya odaklanmaktır. Hedef anahtar kelimeleri içeriğinize doğal bir şekilde dahil ettiğinizden emin olun, ancak bunları içeri doldurmayın; doğal görünmez ve arama motorları tarafından cezalandırılabilirsiniz. Metninizin gövdesine dahili bağlantılar eklemenin yanı sıra resim veya video gibi görsel öğeler eklemeyi de düşünmelisiniz.

Ayrıca başlıklarınızda yaratıcı olmaya çalışmalı ve akılda kalıcı ancak alakalı bir şey bulmalısınız, çünkü bu daha fazla insanı çekecek ve içeriğinize tıklama olasılıklarını artıracaktır. Son olarak, maksimum görünürlük için meta etiketler ve başlıklar gibi diğer unsurları optimize etmelisiniz.

Site Otoritesini Artırma & Backlink Stratejileri

Örnek Seo çalışması içinde en zor ve aslında kolay bölüm… İçerikte rakipleriniz kadar önemli olan bir diğer strateji ise site otoritesini artırmaktır. Site otoritesi, arama motoru tarafından gösterilen ve her bir sayfa için belirlenen bir sonuca göre derecelendirilir ve size üst düzey sonuçlar sağlamak için yardımcı olur. Site otoritenizi arttırmak için, yönlendirme bağlantıları (backlink) oluşturmanız önemlidir. Backlink’ler özellikle kaliteli ve doğrulanmış sitelerden geldiğinde değerlenir. Backlinklerinize odaklanmak sadece arama motorlarınca fark edilmenizi sağlamaz, aynı zamanda sizin hakkınızda incelemeleri okuyan insanlara da sesinizi duyurma fırsatı verir. Ayrıca, doğru backlinkler, herhangi bir web sitesinden gelen trafiği arttırmaya yardımcı olabilir.

Sonuç:

İşte bu, SEO’nun nasıl yapılacağının örneklerle bir özetidir. Örnek SEO çalışması ve örneklerle SEO konusu detaylı aslında ve elbette burada ele aldıklarımızdan çok daha fazlası var, ancak bu başlangıç için iyi bir yer. Unutmayın, en önemli şey hedeflerinizin ne olduğu konusunda her zaman net olmak ve ardından SEO stratejinizi bunları karşılayacak şekilde uyarlamaktır. Ve her zaman olduğu gibi, yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşmaktan çekinmeyin. Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Örnek Seo Çalışması

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Seo çalışması: Onpage, Offpage ve teknik Seo olarak üçe ayrılır. 

Onpage çalışmada: sayfa içi optimizasyonu yapılır.

Offpage çalışmada: sayfa dışı optimizasyonu yapılır.

Teknik Seo: Sayfa hızı, sitemap ve robots.txt gibi hatalar düzeltilir.

Seo uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale, h1, h2, h3 gibi başlık etiketleri tanımlanmış, imla hatası olmayan, kullanıcının kolayca anlayabileceği ve onpage hatalardan arındırılmış makaledir. Bu makalelerde resim alt etiketleri ve anlatıcı bir video bulunması avantaj sağlar. Seo yapan kişinin bunlara dikkat etmesi önemlidir. 

Seo uyumlu Web Sitesi Nedir?

Seo uyumlu web sitesi, Google ve benzeri arama motorlarının kurallarına ve direktiflerine uygun web sitesidir. SEO olarak optimize edilmiş web sitelerini bu şekilde ifade etmekteyiz.

SEO nEDİR? Örnek Seo Çalışması

Örnek Seo çalışması size en azından seo ile ilgili bir başlangıç çalışma verecektir. Nereden başlamanız gerektiğini keşfedeceksiniz. 

İşte bu kadar! Örnek çalışma ile seo çalışmasının nasıl yapılacağını temel olarak görmüş oldunuz. Seo çok daha kapsamlı bir alan ama ilk başta optimizasyon için bu bilgiler hayat kurtaracaktır. 

Paylaşım yapma zamanı: Yazımızı beğendiyseniz başkalarının da keşfetmesini sağlar mısınız?

Haber Bültenimize Üye Olabilirsiniz

Güncellemeleri hemen alın.

Diğer Yazılarımız

Ücretsiz Seo Raporu

Bizimle iletişime geçin. Sitenizi analiz edelim ve fiyat bilgisi ile size geri dönüş yapalım. 

Paket fiyatımız yoktur. Fiyatlarımız sitenizin durumu ve yapılacak işlerle birlikte çıkarılmaktadır.

7.999₺’den başlayan fiyatlar için bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Seo Raporu

Seo Raporunuz için sizinle iletişime geçilecektir. Lütfen gerekli bilgileri doldurun.