Seomodi Logo Yeni

Google’da Üst Sıralara Çıkmak için 30 Kanıtlanmış Teknik

[rank_math_breadcrumb]
Google'da üst sıralara çıkmak

Google'da Üst Sıralara Çıkmak İçin İpuçları

Google’da üst sıralara çıkmak işletmeniz için önemli olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Ve haklısınız, öyle. Peki ya size sıralamanızı yükseltmenin ve sitenize daha fazla trafik çekmenin yolları olduğunu söyleseydik?

Evet, var. Bu makalede, arama motoru sonuçlarınızı artırmanıza yardımcı olacak 30 güçlü ipucu vereceğiz. İster yeni bir işletme olun, ister bir süredir faaliyet gösteriyor ve trafiğinizi artırmak istiyor olun, Google’da daha üst sıralarda yer almak için ihtiyacınız olan ipuçlarını okumaya devam edin.

Örnek Seo Çalışması yazımıza mutlaka bir göz atın.

İçerik Tablosu

Google'da üst sıralara çıkmak veya SEO optimizasyonu nedir?

SEO, daha yüksek web trafiği seviyeleri elde etmek ve sitenin görünürlüğünü artırmak amacıyla bir web sitesini Google araması için optimize etme uygulamasıdır.

SEO’nun amacı bir sitenin Google’daki sıralamasını iyileştirmek olsa da, süreç diğer arama motorları için de faydalı olabilir. Aslında, bir siteyi Google için optimize etmek için kullanılan tekniklerin çoğu Bing ve Yahoo gibi diğer arama motorlarına da uygulanabilir.

Google’ın bir siteyi arama sonuçlarında nerede sıralayacağını belirlerken göz önünde bulundurduğu bir dizi faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları sitenin içeriğinin kalitesi, siteye işaret eden geri bağlantıların sayısı ve sitenin yüklenme hızıdır.

SEO karmaşık ve sürekli değişen bir alandır, ancak bu makaledeki ipuçlarını takip ederek sitenizin Google arama sıralamasında iyileşmeler görmeye başlayabilirsiniz. İçeriğinizi taze ve alakalı tutmayı ve bu geri bağlantıları oluşturmaya devam etmeyi unutmayın!

Google'da üst sıralara çıkmak

SEO hizmeti nedir?

SEO hizmeti, bir web sitesinin arama sonuçlarında yükseltilmesi için yapılmış bir takım tekniklerin tümüdür. SEO uzmanı bu teknikleri kullanarak web sitesinin trafiğini arttırabilir. Bu tekniklerden bazıları içerik yönetimi, anahtar kelime araştırması, link inşa etme, site haritası oluşturma, kullanıcı deneyimi iyileştirme ve daha birçok şeydir. Bu teknikleri kullanarak, web sitelerinin arama motorları üzerinden daha fazla trafik elde etmelerini sağlamak mümkündür.

SEO uzmanı kimdir?

Kısaca aramalardaki tabirle Google’da üst sıralara çıkma uzmanı diyebiliriz. Ama aslında bir SEO uzmanı bundan çok daha fazlasıdır.

SEO uzmanı, web sitelerini Google araması için optimize etme konusunda uzmanlaşmış kişidir. Başka bir deyişle, web sitenizin Google’ın arama sonuçlarında mümkün olduğunca üst sıralarda görünmesini sağlamaya yardımcı olurlar.

Bir SEO uzmanının Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için yapabileceği bir çok şey vardır. Bunlardan biri, web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmaktır. Bunun nedeni, giderek daha fazla insanın internette bir şeyler aramak için telefonlarını kullanmasıdır ve web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, büyük olasılıkla çok sayıda potansiyel trafiği kaybedeceksiniz.

Bir SEO uzmanının yapabileceği bir başka şey de web sitenizin hızlı olduğundan emin olmaktır. Bunun nedeni, Google’ın web sitelerini arama sonuçlarında nerede sıralayacağına karar verirken sayfa hızını dikkate almasıdır. Dolayısıyla, web siteniz yavaşsa, daha düşük bir sıralama ile cezalandırılmanız muhtemeldir.

bir SEO uzmanı web sitenizin sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimeler için optimize edildiğinden emin olmanıza yardımcı olabilir. Bu, başlıklarınızın ve açıklamalarınızın anahtar kelime açısından zengin olduğundan emin olmak ve resimlerinize ilgili anahtar kelimelerle alt metin eklemek gibi şeyler yapmak anlamına gelir.

Ayrıca SEO uzmanı üç aşamadan oluşan SEO işlemlerini gerçekleştirir. Onpage SEO (İç Seo), Offpage SEO (Dış Seo) ve Teknik Seo’dur.

Google’da üst sıralara çıkmak için bir SEO Uzmanı ile çalışma yapabilirsiniz.

Sayfa İçi SEO nedir? Onpage Seo Nedir?

Sayfa içi SEO, web sitenizin kontrolünüz altındaki her şeyi içeren SEO faktörlerinin ve tekniklerinin optimize edilmesini ifade eder. SERP’lerdeki yüksek sıralara erişmek ve kullanıcılar/potansiyel müşteriler deneyimini artırmak için alınan önlemleri kapsar- blog gönderileri, ürün, kategori, başlıklar vb.

Anahtar kelimeler, başlık etiketleri, meta açıklamalar, resim optimizasyonu, dahili bağlantı ve URL yapısı gibi basit SEO faktörlerine sahip olduğunuzu düşündüğünüzde, sayfa içi SEO’ya odaklanmanız gerektiğini anlayacaksınız. Sayfa içi SEO arama sorgularla eşleşebilen bir web sitesi ve sayfalar oluşturmakla ilgilidir- bu hem insanlar hem de arama motorları için anlamlı olur.

Sayfa içi optimizasyonunda başarı olduğunda, ziyaretçilere ve arama motorlarına verilen alakalı ve kaliteli içeriğe erişmek kolaydır ve web sitenizin sorgularda yükselmesini sağlayacaktır. 

Sayfa Dışı Seo Nedir? Offpage Seo Nedir?

“Sayfa Dışı SEO Nedir? Sayfa dışı SEO, web sitenizin arama sonuçlarınızı iyileştirmene yardımcı olan her şeyi kapsar; bunlar web sitenizin ‘perde arkası’ diyeceğimiz durumlardır ve güvenlik, otorite ve itibar sağlamak için uygulanan taktiklerdir. Birçok insan sayfa dışı SEO stratejisini sadece bağlantı kurma ve gelen bağlantılarla sınırlandırırken, aslında pazarlamaya yönelik içeriklerden misafir blog paylaşımlarına, marka oluşturmaya ve sosyal medya kullanımına kadar birçok seçenek var.

Sayfa dışı SEO otorite sahibi olmak için etki alanındaki yetkili olmanızı sağlıyor. Bu olmadan sayfalarınızı arama motoru algoritmalarının üstüne çıkarmaya zorlanırsınız. Ne kadar çok etki alanı aldığınıza ve ne kadar kaliteli bağlantı elde ettiğinize bağlı olarak kaynak varlığı (sitelerinde varlık) sıralanmaya iyileştirebileceği için tıklama oranlarınız artacaktır.

Teknik SEO Nasıl Tanımlanır?

Teknik SEO, web sitenizin yapısına dayalıdır. Sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenmesini ve taranmasını doğrudan etkileyen eylemleri ifade eder. Yani, teknik SEO, arama sıralamalarını geliştirmek ve Google botlarının sitenizin tüm sayfalarını başarıyla taramaya, yorumlamaya ve dizine eklemesine yardımcı olmak için kullanacağınız herhangi bir tür tekniktir.

Sayfa dahilinde optimizasyon örnekleri arasında sayfa hız optimizasyonu, yapılandırılmış veriler (schema) ve daha fazlasını içerir. Site içeriğinin temiz, düzenli ve arama motoru dostu olmasını sağlamak için; şema işaretleme, standartlar, hreflang etiketleri gibi kod ögeleri de kullanılır.

Teknik SEO en iyi başlangıç noktasıdır çünkü web sitenizin arama motorlarına taramaya ve dizine eklenmeye uygun olmasında yardımcı olur- bu da sitenizi sıralamalarda ilk etapta nasıl yol izlemeniz gerektiğini içerir.

Google’da üst sıralara çıkmak için yazımızı okumaya ve not almaya devam edin.

SEO uyumlu Blog yazmanın sırrını çözmek için 10 adım

konumuzu okuyabilirsiniz.

google'da üst sıralara çıkmak

Arama motorlarında İlk sırada yer almak İçin ne yapmak gerekir?

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için size önereceğimiz bazı bilgiler var. Lütfen makalemizi dikkatli okuyun.

Öncelikle ilk sayfa hayal değil. Hangi sektör olursa olsun doğru çalışma ve çaba ile ilk sayfada görünebilirsiniz. İlk sayfaya çıkmak pek çok işletme sahibinin dönemsel ihtiyaçlarına cevap verecektir. İlk sıra terimi tam olarak doğru değildir. Sizi ilk sıraya taşıyacağını ve buna garanti veren bir SEO uzmanı siyah şapka dediğimiz Google’un yasakladığı yöntemleri kullanacaktır ve bundan çekinmeyecektir. Bir süre ilk sırada bulunan siteniz 1 yıl veya daha uzun yıllar ceza alabilir ve bu ceza yüzünden işletmeniz zarara uğrayabilir. Onun için beyaz ve belki bir miktar gri diyebileceğimiz yöntemleri uygulamak yeterli sonuçları verebilmektedir. Agresif backlink ve agresif içerik girişleri negatif sonuç olarak size döner. Sektörde doğru izlenimi sadece Google ile sağlamayabilirsiniz. Sosyal medya’da sektörünüz ve firmanız için değerli olabilmektedir. Bunun içinde içerik üretmenizi tavsiye ederiz.

Google’da üst sıralara çıkmak için önemli adımları yazımızda belirttik. Okumaya devam ederek sizde temel bir bilgi seviyesine ulaşabilir ve sitenizi optimize edebilirsiniz.

 

seo uzmanı

Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi

Google’da 1. sayfaya yükselmeden önce hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Google’da üst sıralara çıkmak için önemli bir adımdır.

Doğru anahtar kelimeler web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenize ve arama motoru sonuçlarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle anahtar kelime araştırması yapmak ve hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri bulmak çok önemlidir.

Peki doğru anahtar kelimeleri bulmak için ne yapmalısınız? Google’ın kendi anahtar kelime planlayıcı aracını kullanmak veya Moz ya da SEMrush gibi bir araç kullanmak da dahil olmak üzere kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır. İlgili anahtar kelimelerin bir listesini almak için “Google Suggest” Google öneri ve Google Trends aracını da kullanabilirsiniz.

google öneri google öneri

Hedef anahtar kelimelerin bir listesini bulduktan sonra, web sitenizi bu anahtar kelimeler için optimize etmeniz önemlidir. Bunu başlık etiketlerinize, meta açıklamalarınıza ve başlık etiketlerinize ekleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca bunları içeriğinizde ve bağlantılarınızın bağlantı metninde de kullanabilirsiniz.

Bu ipuçlarını takip ederseniz, Google’da 1. sıraya yükselme yolunda ilerlemiş olursunuz.

Web Sitenizi Arama Motorları İçin Optimize Edin.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırma uygulamasıdır. Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer aldığınızda, yalnızca web sitenize daha fazla trafik almakla kalmaz, aynı zamanda daha nitelikli trafik de elde edersiniz.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edebilirsiniz? Dikkate alınması gereken birçok faktör vardır, ancak aşağıdaki 10 ipucu başlangıç için iyi bir yerdir:

Bu 10 ipucu başlangıç için önemlidir. Google’da üst sıralara çıkmak için bu 10 adımı inceleyebilirsiniz.

 1. İşletmeniz için doğru anahtar kelimeleri araştırın.
 2. Bu anahtar kelimeleri web sitenizin tamamında kullanın.
 3. Web sitenizin hızlı ve mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 4. Başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı optimize edin.
 5. Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlayın.
 6. Saygın web sitelerinden bağlantılar alın.
 7. İçeriğinizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanın.
 8. Web sitenizin arama motoru sıralamalarını izleyin.
 9. Web sitenizin trafiğini ve performansını izlemek için Google Analytics’i kullanın.
 10. SEO stratejinizi bulgularınıza göre ayarlayın.

Önemli bir nokta ise Google search console mutlaka sitenize ekleyin. Google Search Console hatalarını tespit edin.

Kısa bir İpucu:

WordPress İçin Google’da kullanabileceğiniz bir SEO plugini

Rank Math için harika ötesi diyebilir miyiz. Evet kesinlikle. Hemde ücretsiz özellikle neredeyse her şeyi çözüyor diyebiliriz.

Google’da üst sıralara çıkmak için yöntemleri uzmanından öğrendik.

 

Google'da üst sıralara çıkmak

Arama motorlarında İlk sırada yer almak İçin ne yapmak gerekir?

Yüksek Sıralamalı Anahtar Kelimelerle İçerik Yazın.

Web sitenizin Google’da sıralanması söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri harika içerikler yazmaktır. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Google’da üst sıralara çıkmak için anahtar kelimeleri asla atlamayın.

Basitçe söylemek gerekirse, hedef kitleniz için hem alakalı hem de yararlı olan yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, insanlar ilgili terimleri aradıklarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünmesi için içeriğinizin anahtar kelime açısından zengin olduğundan emin olmanız gerekir. Google’da üst sıralara çıkmak için kaliteli içerik yazın.

Bunu nasıl yapacaksınız? İşte size birkaç ipucu:

 1. Araştırmanızı yapın. Hangi anahtar kelimelerin işletmeniz ve hedef kitlenizle en alakalı olduğunu bulun ve ardından bu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil etmeye odaklanın.
 2. Bu anahtar kelimeleri içeriğinizin tamamında kullanın. Bu anahtar kelimeleri sadece içeriğinizin başına ve sonuna sıkıştırmayın- hem Google hem de hedef kitleniz tarafından okunmaları için makalenizin tamamına yayıldıklarından emin olun.
 3. İnsanlar için yazın, robotlar için değil. Google yüksek kaliteli içeriği sever, ancak aynı zamanda insanların gerçekten okumak isteyeceği ilgi çekici içeriği de sever. Bu nedenle yazılarınızın ilginç, bilgilendirici ve sindirimi kolay olduğundan emin olun.
 4. Okuyuculara değerli bir şey verin. Sadece yazmış olmak için yazmayın – okuyuculara günlük yaşamlarında kullanabilecekleri değerli bir şey verin. Bunu yapabilirseniz, Google’da 1. sıraya yükselme yolunda ilerliyorsunuz demektir.

0 Hacimli Ama Değerli Anahtar Kelimeleri Değerlendirin.

Size şu anda hiç mantıklı gelmeyen bir şey söylüyorum. Az araması olan veya hiç araması olmayan kelimelerde sıralama almanızı tavsiye ediyorum. Genellikle hacmi iyi zorluğu düşük kelimelerde sıralama almanız söylenir. Bunu yapın ama 0 veya çok az hacimli kelimeler inanılmaz etkiler sağlayabilir.

Nerden mi biliyorum. Birebir SEOmodi ajansı olarak denediğimiz ve sonuç aldığımız bir gizli yöntemdir. Pek çok uzmanın gözünden kaçmıştır. Bu hacmi az kelimeler ilerde değerlenecektir. Ayrıca bu kelimelere yazı yazdığınız için Google sizi ödüllendirecektir. Google üst sıralara çıkmak için yapabileceğiniz özel bir tekniktir. Google’da üst sıralara çıkmak için denemeniz gereken bir yöntem. 

Google diyor ki “aramaların %15’i, daha önce hiç görülmemiş aramalardır”.

Meta Etiketleri ve Açıklamaları Kullanın.

Arama motoru sonuçlarınızı artırmanın güçlü bir yolu meta etiketleri ve açıklamaları kullanmaktır. Meta etiketler, bir sayfanın içeriğini tanımlayan metin parçacıklarıdır; sayfanın kendisinde görünmezler, ancak kodda görünürler.

Meta etiketler mutlaka bir sıralama faktörü değildir, ancak iki nedenden dolayı önemlidir: birincisi, Google’a sayfanızın ne hakkında olduğunu söyledikleri için ve ikincisi, tıklama oranını (TO) etkileyebildikleri için. Daha yüksek bir TO, arama sonuçlarında göründüğünde daha fazla kişinin girişinize tıkladığı anlamına gelir ve bu da Google’a girişinizin alakalı ve yararlı olduğunu söyler.

Meta etiketlerinizin etkili olduğundan emin olmak için, onları kısa ve tatlı tutun- 150-160 karakterden fazla değil. Ve insanların sayfanızı bulabilmesi için alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun.

Başlıklarınıza Bir Kanca Eklemeyi Düşünün.

Basit ama çok etkili bir tekniktir. Sıralamanızı kesinlikle değiştirebilecek bir şeydir. Meta başlık girerken bazı kelimeler diğerlerinden daha etkilidir. Özellikle okuyucunun duygularına hitap eden başlıklar.

Haber başlıklardan derlediğimiz bazı kelimeleri size sunmak istiyoruz.

Sürpriz

Sonuçlar hiç sürpriz değil. 

Seo alanında sürpriz gelişme oldu.

İlk Kez
Yeni

SEO’da yeni yöntemler sonuçları değiştiriyor.

İlk kez sonuçlar değişti.

Son Gelişme

SEO alanında son gelişmeler

Seo için son gelişmeleri okuyun.

Keşfedildi

Seo’da yeni bir yöntem keşfedildi.

Bu özellik uzmanlar tarafından keşfedildi.

Uzman

Uzmanlar tarafından önerildi.

İşi uzmanından öğrenin.

Uzman isim uyardı.

Püf Nokta
İpucu

SEO yaparken bilmeniz gereken 10 püf noktası

Daha İyi E-Posta Konu Başlığı Yazmak İçin 8 İpucu

Uzun Kuyruklu Kelimeler Kısalarına Göre Çok Daha Hızlı Sıralama Alır? Sayıların Gücünü Kullanın!

Başlıklarınızı uzun kuyruklu kelimelere göre optimize edin. Mesela “Kadın Ayakkabı” kelimesi zorluğu yüksek bir kelimedir. “Mavi Spor Kadın Ayakkabı Modelleri” çok daha sıralama kazanabileceğiniz bir yöntemdir.

Başlıklarda etkili bir diğer yöntemde kesinlikle tarih ve sayı kullanmaktır. Mesela Kadın Ayakkabı Modelleri yerine 2023 sezon Kadın Ayakkabı Modelleri veya Ünlülerin kullandığı 10 Kadın Ayakkabı Markası vb.

Daha İyi Sıralama için Geri Bağlantıları Artırın.

Ancak, sadece daha fazla geri bağlantıya sahip olmanız sıralamalarınızı artırmak için yeterli değildir. Ayrıca, bu bağlantıların nereden geldiğine, yani kalitede ve çeşidinde, bakmak gerekir.

Örneğin, bir araştırmaya göre bir .edu veya .gov sitesinden gelen bir bağlantı, daha fazla .com sitesinden gelen bir bağlanta nazaran 100 ile 10.000 arasında daha fazla puan kazanabilir. Yenilikçi bir yöntem olarak, ayrıca geri bağlantılar için ödeme yapmanız gerekebilir. Ama unutmayın bu bağlantıları aldığınız siteler Google tarafından işaretlenmiş olabilir. Onun için Moz kullanarak sitenin spam skoruna bakmanız mantıklı olabilir. Ayrıca Semrush ve Moz araçlarından DA (domain otoritesi) skorlarına bakmanızı tavsiye edebilirim. 1- 100 arasında puanlarda sizin otoritenizden yüksek her otorite çok fayda sağlayabilir.

Daha Üst Sıralarda Yer Almak İçin Kullanıcı Deneyimini İyileştirin.

Kullanıcı deneyimi, sitenizi kullanan insanların gerçek bir kişiyle etkileşim kurup kurmadıklarını gösterir. Daha fazla insan, sitenizi tercih edecek ve sizinle ilgili biraz daha fazla bilgi edineceklerdir.

Arama motoru sıralamasında önemli bir rol oynar. Kullanıcı deneyimi arttıkça bu da arama sıralamasında yükselmenize yardımcı olabilir. Kötü bir kullanıcı deneyimi, insanlar sitenizden kaçmaya başladıklarında da kaybolan sörfçüler gibi olacak Örneğin, yavaş bir site yükleme hızı, veya sayfada kalma süresi (hemen çıkma puanı) bunlar arama motorları için negatif sinyallerdir.

Site Haritası Oluşturma.

Bir site haritası oluşturmak, Google’ın sitenizin tüm sayfalarını bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olmanın bir başka harika yoludur. Site haritası temel olarak sitenizin tüm URL’lerini içeren bir XML dosyasıdır ve arama motorlarına sitenizin içeriğinin organizasyonu hakkında bilgi vermek için kullanılır.

Bir site haritasını kendiniz oluşturabilir veya Google’ın Site Haritası Oluşturucusu gibi bir araç kullanabilirsiniz. Site haritanızı oluşturduktan sonra, Search Console aracılığıyla Google’a göndermeniz gerekir. Ve işte bu kadar! Bu çok fazla iş gibi görünebilir, ancak bir kez alıştığınızda çocuk oyuncağı olacaktır. WordPress bir siteniz varsa Rank Math eklentisi sizin için harika sonuçlar verebilecektir.

Google’da Üst Sıralara çıkmak İçin 30 ipucu.

İşte sırları keşfedin ve listede yükselmek için doğru yöntemleri kullanın. Bu ipuçları, arama motoru optimizasyonunun (SEO) temel kurallarına göre sıralanmıştır ve başarılı bir şekilde uygulandıklarında arama sıralamasında yükselmenize yardımcı olacaktır.

 1. Arama Sonuçlarında Akıllı Başlıklar ve Parçacıklar Oluşturun
 2. “Açıklama” Meta Etiketini kullanın
 3. Görsellerde Önemli Adları, İçeriği veya Bağlantıları Görüntülemekten Kaçının
 4. Yapılandırılmış Veri İşaretleme Ekle
 5. Özel 404 Sayfası Oluşturun
 6. Anahtar Kelime Cümlelerinin Doğru Karışımını Kullanın
 7. Ziyaretçilere Aradıklarını Verin
 8. AMP’yi Uygulamayı Düşünün
 9. Arama Dostu URL’ler oluşturun. Kısa ve anahtar kelime içeren url’ler.
 10. Google Reklamları, SERP’lerde En Üst Konumu Garanti Etmez. Seo’da öyle
 11. Twitter Sayfanızı Google Sıralamaları İçin Optimize Edin
 12. Sayfa Hızına Dikkat Edin
 13. Googlebot’a Kod Verilerine Erişim Verme
 14. Google Benim İşletmem’de İlan Alın
 15. Google (Zengin içerikler) Yanıt Kutuları için Optimize Et
 16. Dahili Bağlantıyı Yönetin
 17. Mobil Cihazlar İçin Optimize Edilmiş Olun
 18. İçerikte Eş Anlamlılar Kullanın
 19. Görüntü Optimizasyonu Yapın
 20. HTTPS’ye geç (SSL)
 21. Doğru Yönlendirmeleri Kullandığınızdan Emin Olun
 22. Sayfalarınızda Hata Ayıklayın.
 23. İnstagram’da içeriklerinizin bir bölümünü paylaşın.
 24. Tiktok’da içeriklerinizin bir bölümünü paylaşın.
 25. İnfografiklere önem verin.
 26. Sesle arama için sitenizi optimize edin.
 27. Youtube’a özgün içeriklerinizi seslendirin.
 28. Podcastlere özgün içeriklerinizi seslendirin.
 29. Linkedin ve Pinterestte mutlaka hesap açıp özgün paylaşımlar yapın.
 30. Youtube shorts içerik üretin.

Bonus: Görsel Alt etiketlerini ve görsel seo optimizasyonlarını yapın.

Google Aramalarda sonuçları etkileyen pek çok etken vardır. Ama kesin olarak söyleyebileceğimiz bir şey var.

 1. Hızlı açılan bir site
 2. Kaliteli içerik
 3. Optimize edilmiş anahtar kelimeler
 4. Harika başlıklar
 5. Düzenli sağlanan geri bağlantılar
 6. Sıkça Sorulan Sorular (SSS) eklemeyi unutmayın.
 7. İç bağlantılara önem verin. Özellikle Footer (Sayfa altı) linklerinizi iyi değerlendirin.

Bu koşullar sağlandığında Google üst sıralara çıkmak hayal değildir. Sektör ne olursa olsun. Bu teknikler mutlaka sonuç verir. Bir önemli diğer detay ise ilk 10’daki sayfaları incelemektir.

Google aramalarda üst sıralara çıkmak için yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Arama motoru algoritması sürekli değişmekte ve bu yüzden optimizasyonda ona göre şekillenmektedir. Ama 15 yıllık SEO tecrübem ile şunu söyleyebilirim. Zengin ve özgün oluşturulmuş içerik her zaman sonuç almıştır.

Google Seo için nediyor inceleyebilirsiniz.

Google’da Üst Sıralara Çıkma Ücreti

Google’da üst sıralara çıkma, birçok işletme ve birey için büyük önem taşır çünkü daha yüksek sıralamalar, daha fazla trafik, potansiyel müşteri ve sonuçta başarı anlamına gelir. Üst sıralara çıkmak için iki ana yöntem bulunmaktadır: organik SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve ücretli reklamcılık (Google Ads gibi).

Organik SEO, sitenizin içeriğini ve yapılandırmasını optimize etmekle ilgilidir. Bu, anahtar kelimeler, başlıklar ve meta açıklamaları gibi doğru öğeleri kullanarak içeriğinizi iyileştirme ve teknik altyapıyı düzenleme süreçlerini içerir. Bu yöntem zaman alıcı olabilir ve sonuçlarını görmek aylar sürebilir, ancak uzun vadede daha sürdürülebilir ve düşük maliyetlidir.

Öte yandan, ücretli reklamcılık, Google Ads gibi platformlarda reklam vererek üst sıralara çıkmayı sağlar. Bu yöntemde, belirli anahtar kelimeler ve hedef kitlelerle ilgili reklamlar oluşturarak, reklamınızın arama sonuçlarının üstünde yer almasını sağlarsınız. Ücretli reklamcılık, tıklama başına maliyet (CPC) veya gösterim başına maliyet (CPM) gibi farklı maliyet yapılarına sahip olabilir ve bütçenize göre ayarlanabilir. Bu yöntem hızlı sonuçlar almanıza olanak tanır, ancak sürekli yatırım gerektirir.

Sonuç olarak, Google’da üst sıralara çıkma ücreti, seçtiğiniz yönteme bağlı olarak değişir. Organik SEO daha düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir yaklaşım sunarken, ücretli reklamcılık hızlı sonuçlar ve daha fazla esneklik sunar. İdeal olarak, her iki yöntemi de kullanarak hem kısa hem de uzun vadeli başarıya ulaşmak isteyebilirsiniz. 7.999₺ fiyatlarından başlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Web sitenize gelen trafiği artırmanın en iyi yollarından birinin Google’da üst sıralarda yer almak olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Ve muhtemelen Google’da üst sıralarda yer almak için herkese uyan tek bir yanıt olmadığını da duymuşsunuzdur. Peki nereden başlayacaksınız?
İlk adım, Google’ın web sitelerini sıralarken nelere baktığı gibi temel bilgileri anlamaktır. Ardından, içeriğinizi ve web sitenizi Google’ın aradıklarına daha uygun hale getirmeye başlayabilirsiniz. Ancak o zaman bile Google’da bir numara olacağınızın garantisi yoktur.
Bunun nedeni, Google’ın arama motorunun sürekli değişiyor olmasıdır; dolayısıyla dün işe yarayan bir şey bugün işe yaramayabilir. Peki nasıl bir adım önde olabilir ve web sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz? En iyi ipuçlarımızdan bazıları için okumaya devam edin.

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Google'da Üst Sıralarda Yer Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Google’da üst sıralarda yer almak için ne yapmanız gerekiyor?
Sıralama algoritmaları sürekli değiştiği ve geliştiği için bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak, web sitenizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç temel şey vardır.
Öncelikle, web sitenizin arama motorları için optimize edildiğinden emin olun. Bu, başlıklarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açıklamalarınızın doğru olduğundan ve web sitenizde gezinmenin kolay olduğundan emin olmak anlamına gelir.
İkinci olarak, hedef kitlenizle alakalı yüksek kaliteli içerik oluşturun. Bu içerik orijinal, anahtar kelime açısından zengin ve bilgilendirici olmalıdır.
Üçüncü olarak, diğer yüksek kaliteli web sitelerinden web sitenize geri bağlantılar oluşturun. Ne kadar çok bağlantıya sahip olursanız, web siteniz o kadar üst sıralarda yer alacaktır.

Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?

Bir arama motoru olarak Google’ın, web sitenizi nasıl üst sıralara çıkaracağını bilmeniz önemli. Çünkü Google, site içeriğinin ana hatlarını anahtar kelimelerle belirler. Bu yüzden, sitenize uygun anahtar kelimeleri seçerek ve onlarla içerik oluşturarak, Google tarafından üst sıralara çıkarabilirsiniz.
Anahtar kelimelerin önemi, aramalarda ilk sıralarda yer almanızda büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, anahtar kelimeleri doğru seçmeniz ve içeriğinize uygun şekilde kullanmanız önemlidir.

SEO'nun Temelleri Nelerdir?

SEO söz konusu olduğunda, temel bilgileri bilmek önemlidir. Web sitenizin Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak SEO’nun temelleri nelerdir?
Google bir web sitesini sıralarken üç temel unsura bakar: kaliteli içerik, otorite ve geri bağlantılar.
Kaliteli içerik SEO için en önemli faktörlerden biridir. Web siteniz okuyucularınıza değer sağlayan zengin, ilgi çekici içeriklerle dolu olmalıdır. Otorite de önemlidir- Google, web sitenizin ele aldığınız konu hakkında yetkili bir bilgi kaynağı olduğunu görmek ister. Ve son olarak, geri bağlantılar bir web sitesinin sıralanmasında hala önemli bir faktördür. Sitenize yönlendiren ne kadar çok yüksek kaliteli bağlantıya sahip olursanız, Google’da o kadar üst sıralarda yer alırsınız.

Sitemi Nasıl Optimize Ederim?

Siteyi optimize etmek için birkaç yol vardır, ancak en iyi yol, kullanıcıların sitenize girmek istedikleri bilgileri sağlamaktır. Bu, arama motorlarında ilk sırada çıkmak ve daha fazla trafik çekmek için gereklidir.
Ancak, sadece sitenizi optimize etmekle kalmayın; ayrıca içeriğinizi de optimize etmeniz gerekir. İçeriğinizi optimize etmek için, anahtar kelimelerden faydalanabilir ve bu kelimeleri doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca, bağlantılar kurarak da sitenizi daha yüksek sıralara çekebilirsiniz.

Öncelikle, bir backlink, başka bir web sitesinin sizin sitenize bir bağlantı sağlamasıdır. Bu, sizin sitenizi daha fazla insanın görmesini ve daha fazla trafik elde etmenizi sağlar. Ayrıca, arama motorları tarafından da daha yüksek derecelendirilmenize yardımcı olabilir.
Ancak, sadece herhangi bir web sitesinden gelen backlinklerden değil, aynı zamanda kaliteli web sitelerinden gelen backlinklerden de yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, sadece mümkün olduğunca çok sayıda backlink elde etmeye çalışmak yerine, kaliteli ve gerçekten de sizin sitenize uygun olanları elde etmeye çalışmalısınız.

Nasıl Bağlantı Oluşturabilirim?

Bağlantı oluşturmanın birkaç yolu vardır, ancak en önemli şey bunların yüksek kaliteli ve alakalı olduğundan emin olmaktır.
Bağlantı oluşturmanın ilk yolu konuk blog yazarlığıdır. Bu, sektörünüzdeki başka bir web sitesi için bir blog yazısı yazmanızdır. İnsanların sizi bulabilmesi için biyografinize kendi web sitenize geri dönen bir bağlantı eklediğinizden emin olun.
Bağlantı oluşturmanın bir başka yolu da sosyal medyada aktif olmaktır. Twitter veya Facebook’ta bir şey paylaştığınızda, web sitenize veya blogunuza geri dönen bir bağlantı eklediğinizden emin olun. Bu, insanların sizi ve içeriğinizi bulmasına yardımcı olacaktır.
Son olarak, başkalarının bloglarına yorum bırakarak da bağlantı oluşturabilirsiniz. Yalnızca sohbete değerli bir şeyler eklediğinizden ve bağlantınızı her yere spam olarak göndermediğinizden emin olun.

Web Sitemi SEO için Nasıl Optimize Edebilirim?

SEO’yu yapılandırabilmenin birçok yolu var. Öncelikle, içeriğinizi anahtar kelime araştırmasıyla ilgili kullanıcı sorgularına uygun hale getirin. Daha sonra, başlıklarınızı, meta açıklamalarınızı ve diğer HTML etiketlerini kullanarak anahtar kelimelerinizi işaretleyin. Son olarak, geri bağlantılar ve diğer siteler tarafından atfedilen içerikler aracılığıyla site haritasınızda anahtar kelimelere odaklanarak sitenizi daha da genişletin.

SEO'nun Başarısını Hangi Metrikler Belirler?

SEO’yu tam olarak gerçekleştirebilmenin yolunu keşfedebilmek için, size bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bu nedenle, sıralamalarınızda başarılı olabilmeniz için, Google’a önerdiğimiz gibi arama motoru optimizasyonu yapmanız ve daha sonra gerçekleşen organik trafiğin metriklerini incelemelisiniz.

Sitemin Dizine Eklenmesini Nasıl Sağlarım?

Eğer sitedeki bir sayfanın Google’da görünmesini istiyorsan, o sayfayı Google’a eklemelisin. Bu, sitenin dizine eklenmesi (index) işlemi olarak bilinir. Daha sonra, arama motoru kullanıcı sorgularına cevap verecek şekilde sayfaları sıralar.
Sayfanın dizine eklenmesi işlemi, sitenin kodlamasında bir değişiklik yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Zaten bir sitenin tamamı veya bazı sayfaları Google’ın dizininde görünebilir. Ancak, arama motoru kullanıcıları tarafindan yapilacak aramalara uygun olduğundan emin olmak için sayfanizin arama kriteri (SEO) özelliklerini denetlemeniz gerekir. Bir web sayfasının başarılı bir şekilde dizine eklenmesi için belli bir format izlenmelidir. Site haritalarından veya search console ile siteyi rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

SEO'ya Yardımcı Olmak İçin Ücretli Reklamlar Kullanmalı mıyım?

Kısaca, hayır. Uzun cevap evet, aylık harcanan para miktarına bağlı olarak, Google Ads gibi ücretli reklam araçlarıyla hedeflenen bir kitleye ulaşmak mümkündür. Bu da sitenize dolaylı yoldan markanızı yazarak giren müşteriler elde etmektir. Ama bu dolaylı yol pahalıdır.
Organik aramanın bir avantajı, size bedava trafik sağlamasıdır. 

Google'da üst sıralarda çıkmak

Google’da sıralama kazanmak için bu yöntemleri uygulayabileceğiniz gibi daha fazla yöntemi blogumuzu takip ederek bulabilirsiniz.

İşte bu kadar! Google’da üst sıralarda yer almaya başlamak için bilmeniz gereken her şey. Web sitenizi ve içeriğinizi güncel tutmayı ve hedef kitlenizin seveceği yüksek kaliteli bilgiler sunmaya odaklanmayı unutmayın. Ve en önemlisi, sürecin tadını çıkarın- bir arama motoru uzmanı olma yolundasınız!

Paylaşım yapma zamanı: Yazımızı beğendiyseniz başkalarının da keşfetmesini sağlar mısınız?

Haber Bültenimize Üye Olabilirsiniz

Güncellemeleri hemen alın.

Diğer Yazılarımız

Ücretsiz Seo Raporu

Bizimle iletişime geçin. Sitenizi analiz edelim ve fiyat bilgisi ile size geri dönüş yapalım. 

Paket fiyatımız yoktur. Fiyatlarımız sitenizin durumu ve yapılacak işlerle birlikte çıkarılmaktadır.

7.999₺’den başlayan fiyatlar için bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Seo Raporu

Seo Raporunuz için sizinle iletişime geçilecektir. Lütfen gerekli bilgileri doldurun.